×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
آشنایی با تحلیل نوارهای صوتی ماموریت آپولو با فناوری تشخیص گفتار

طبق گفته ی گیزمگ، گروهی از پژوهشگران دانشگاه “تگزاس” (Texas) در دالاس برای کمک به حفظ و قابل دسترس ساختن هزاران ساعت از صوت‌های ضبط شده ماموریت آپولو ، از فناوری تشخیص گفتار در مفهوم ساختن و تحلیل مکالمات میان فضانوردان، برج مراقبت و تکنسین‌ها در یک چهارم یک میلیون مایل از فضا استفاده کردند.

احتمالا فناوری نوار صوتی آنالوگ در سال ۱۹۶۰، یک موهبت به شمار می‌رفته است.

ماموریت ۱۱ آپولو، احتمالا از ۳۸۰ میلیون سال پیش که اولین ماهی‌ها پا خشکی نهادند بزرگترین ماجرا بود، اما برخلاف آن ماجرا، اولین فرود در ماه می‌توانست به صورت مفصل‌تر و جامع‌تر از هر واقعه بزرگ دیگری در تاریخ که تا آن زمان رخ داده بود، ثبت شود.

نمونه استفاده شده در پروژه دانشگاه تگزاس، به تنهایی صوتی از آپولو۱۱، آپولو۱۳ ، آپولو ۱ و ماموریت‌های Gemini 8 را در برداشت و این مجموعه جزیی از ۲۰۰ نوار صوتی آنالوگ در ۱۴ ساعت و ۳۰ ترک تشکیل شده است.

تحلیل نوارهای صوتی ماموریت آپولو با فناوری تشخیص گفتار

کهنگی مشکل اصلی بود چون نوارها تنها می‌توانستند در دستگاهی موسوم به Soundscriber در مرکز فضایی جانسون ناسا پخش شوند که یک کوک دستی برای انتقال از یک ترک یه ترک دیگر داشت. بالاتر از همه اینکه این ضبط‌ها خام بود. هیچ اصلاح یا تطبیقی وجود نداشت و شخص در حال صحبت مشخص نبود زیرا بسیاری از تکنسین‌ها با هم صحبت می‌کردند.

به گفته دکتر “جان هانسن”(John H.L. Hansen)، بنیانگذار و مدیر مرکز سیستم‌های گفتاری روبوست (CRSS)، احتمالا استفاده از یک Soundscriber برای بررسی نوارهای ماموریت آپولو ۱۱ به ۱۷۰ سال زمان نیاز دارد.

گروه هانسن با همکاری دانشگاه “مریلند” (Maryland) سیستم صوتی جدیدی تولید کرد که می‌توانست در چند ماه این کار را انجام دهد.

هانسن می‌گوید: ما نمی‌توانستیم از SoundScriber استفاده کنیم؛ بنابراین مجبور شدیم نوع جدیدتری را طراحی کنیم. ما دستگاه ۳۰ ترکی خودمان را طراحی کردیم و یک راه حل موازی برای بدست آوردن هر ۳۰ ترک در یک زمان به دست آوردیم. این تنها راه موجود بود.

تحلیل نوارهای صوتی ماموریت آپولو با فناوری تشخیص گفتار

مرحله بعد، صرف پنج سال برای بازنویسی و بازسازی آرشیو صوتی با استفاده از فناوری جدید پردازش گفتار و زبان بود که می‌توانست تا ۳۵ نفر را در مکان‌های گوناگون با بسیاری از لهجه‌های محلی تگزاسی بررسی کند.

این کار، نیاز به الگوریتم‌های جدیدی داشت که بتواند صداهای افراد را تشخیص دهد و آنها را آنالیز کند تا مشخص شود که چه چیز و چه وقت از فرآیندی موسوم به “دیاریزاسیون” (diarization)استفاده شده است.

هدف از این کار نه تنها حفظ آسان، پاکسازی و رونویسی این صوت، بلکه یادگیری بیشتر درباره چگونگی کار کردن کارکنان ناسا با یکدیگر تحت استرس ماموریت سفر به ماه است. این کار تقریبا دشوار بود چون صداهای ضبط شده باید به ترتیب زمانی قرار می‌گرفتند اما گروه احساس می‌کند که این تلاش، داستان قهرمانان ستایش نشده عصر فضایی را مشخص می‌کند.

این پژوهش در مجله علمی (IEEE/ACM Transactions) در مورد پردازش شنیدار، گفتار و زبان به چاپ رسید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true