×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۶ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
it is true
true
true
کشف قدیمی ترین سیاهچاله به جرم ۸۰۰ میلیون برابر جرم خورشید

کوازارها (اختروش ها ) پرنورترین اجرام غیر عبوری در آسمان هستند که این امکان را مهیا می سازند که کیهان را در فواصل دور و زمان های قدیم مطالعه کرد.

اختروش ها به دلیل وجود سیاهچاله های پرجرم در مرکز کهکشان های فعال که دارای دیسک برافزایش می باشند، این چنین درخشان هستند.

در مطالعه جدیدی که در نشریه نیچر به چاپ رسیده است، اختروش جدیدی در انتقال به سرخ ۷٫۵ که برابر زمانی است که سن کیهان فقط ۶۹۰ میلیون سال بوده است توسط منجمان کشف شده است. این اختروش که از این پس با نام J1342+0928 شناخته می شود، دارای درخشندگی برابر ۴۰۰ هزارمیلیارد برابر خورشید است و میزبان ابر سیاهچاله ای با جرم ۸۰۰ میلیون برابر خورشید می باشد.

وجود چنین سیاهچاله پرجرمی در زمانی که فقط ۵ درصد از سن کیهان گذشته است به این معنا است که بذر سیاهچاله های اولیه باید زودتر شکل گرفته باشد و یا به مدل های برافزایشی سریع تری برای توصیف این اختروش احتیاج است و شاید هم هردو این نظریه ها با داده های آینده سازگار باشد.

این اختروش به همکاری سه گروه رصدی مساح فروسرخ آسمان “وایز”، “یوکیدز” و “”دی کم” به ترتیب زیر انجام شده است.

۱) Wide-field Infrared Survey Explorer6 (ALLWISE),
۲) United Kingdom Infrared Telescope Infrared Deep Sky Survey (UKIDSS)
۳) DECam Legacy

این ابرسیاهچاله قدیمی ترین سیاهچاله ای است که تاکنون منجمان کشف کرده اند. این کشف جدیدی دریچه ای تازه برای شناخت کیهان اولیه، رشد سیاهچاله ها و تحول ساختارها در کیهان را باز خواهد کرد.

نویسنده خبر: شانت باغرام

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true